Podkasty dla zachęty


Koordynacja projektu ze strony Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Zofia Koźniewska - e-mail - telefon 022 827 58 54 w. 174


Opracowanie, projekt strony, programowanie i adaptacja podkasty.info

Borys Kozielski - e-mail - telefon 602 21 88 51

Poznaj Podkasting

Podkasty dla Zachęty. Powstały dwie serie podkastów dedykowane dwóm wystawom. "Inwazja dźwięku" oraz "Siusiu w torcik" to podkasty zrealizowane w programie Poznaj Podkasting. Ta nowa forma komunikacji może być wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach życia społecznego. Jednym z przykładów wykorzystania podkastingu do przekazywania multimedialnych treści są podkasty dla Muzeum. Dzięki takiej formie komunikacji słuchacz może uczetniczyć w spotkaniu z ludźmi, którzy tworzą wystawy, autorami prac, naukowcami, publicystami, aktorami, muzykami. Możemy usłyszeć ich głos podczas zwiedzania wystawy. To tak jakby towarzyszyli nam podczas zwiedzania. Jednocześnie to zupełnie odmienna od tak zwanych "audioguide" propozycji dla zwiedzających. Dostępne bezpłatnie, za pośrednictwem internetu pliki dźwiękowe mp3 można umiescić w odtwatrzaczu zwiedzających również w Muzeum.

Muzeum Historii Polski. We współpracy z tym muzeum powstała seria podkastów dedykowana wystawie pod tym samym tytułem: "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność". To opowieść o tym, co oprócz zmian gospodarczych przynosi ze sobą rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich pod zaborami. Dominują szybko rozwijające się miasta, zmienia tryb życia większości ludzi. Następują przemiany demograficzne i społeczne, które skutkują zmianami w urbanistyce, higienie, a nawet kulturze. W ciągu niespełna stu lat rodzi się kultura konsumpcyjna i masowa, kształtują zręby społeczeństwa obywatelskiego, demokratyzują się codzienne przyjemności. Z rzadka dotąd spotykające się warstwy społeczne zaczynają przebywać w podobnych miejscach, wspólnie oddając się rozrywce, co jednocześnie staje się dodatkowym impulsem dla odrodzenia narodowego. Lektor i autor tekstów: Michał KopczyńskiPrzygotowanie podkastu: Fundacja "Otwórz się"Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w WarszawieDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Uniwersytet Warszawski. Scenariusz wystawy: Michał Kopczyński, Grażyna Szelągowska. Komisariat wystawy: Joanna Kalicka, Michał Kopczyński, Monika Matwiejczuk, Konrad Morawski. Link do strony podkastu w katalogu podkasty.info

Muzeum Etnograficze w Warszawie. Audycje na temat wybranych wystaw czasowych i stałych odbywających się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, które powstały w ramach projektu "Poznaj podkasting". Link do strony podkastu w katalogu.

Galeria Młodych Twórców Łazienkowska. Twórcy wystawiający swoje prace w Galerii młodych twórców opowiadają o swoich inspiracjach, technice i prezentowanych pracach. Podkast realizowany we współpracy Fundacji "Otwórz się" z Młodzieżowym Domem Kultury Łazienkowska. Link do strony podkastu w katalogu.

Zamek Królewski na Wawelu. Seria rozmów o historii i teraźniejszości Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczęta w listopadzie 2020 roku w Krakowie. Projekt początkowo realizowany z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Kultura dostępna online”. Podkasty Wikiradia serii Zamek Królewski na Wawelu zrealizowane zostały w Wikiprojekcie Glam Wiki we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Pozostałe audycje serii “Zamek Królewski na Wawelu” oraz inne podkasty Wikiradia dostępne są w Wikimedia Commons w kategorii “WikiRadio”. Link do strony podkastu w katalogu.

Zapraszamy do współpracy. Nasz projekt skierowany jest z jednej strony do publicznych placówek kulturalnych, które z powodzeniem mogą wykorzystać podkast do wzbogacenia swojej ofert. Z drugiej strony zapraszamy do współpracy podkasterów i dziennikarzy radiowych. Szczegóły dotyczace projektu znajduja się w pliku pdf