Pisarski backstage
Napisałam jak dotąd trzynaście powieści. W tym podcaście mówię o pisaniu bez przemilczeń i lukru, rozmawiam z ciekawymi ludźmi o książkach i nie tylko oraz generalnie odzieram ze złudzeń.
Społeczeństwo i Kultura
#46 Dlaczego kierowanie się recenzjami książek jest bez sensu?
2023-11-10 22:24:04
Dzisiaj zaprowadzę Was na ciemną stronę mocy, byśmy mogli wspólnie przyjrzeć się czemuś, czego nie można chyba określić inaczej jak patologią związaną z szeroko pojętym bookstagramem i rynkiem wydawniczym. Nieuczciwe recenzje, kryzysy wizerunkowe, parcie do sukcesu nawet za cenę złamania zasad etycznych to jedne z głównych zagadnień tego odcinka.
Ostrzegam lojalnie, po jego przesłuchaniu Twój świat nie będzie już taki sam. Jeśli chcesz coś dodać, zapraszam do komentowania.
Mój kawałek podłogi:
#45 Gdzie przebiega granica etyki pisarza i czego pisarzowi nie wolno?
2023-10-27 21:42:35
Na czym polega pisarska etyka i kiedy się ją przekracza? Kiedy książka staje się szkodliwa i co taka szkodliwa książka robi z czytelnikiem? Czy to, że tworzy się fikcję a nie literaturę faktu, może być usprawiedliwieniem i wszystko rozgrzesza? Co nam zrobiły współczesne książki o tematyce obozowej? Czy autor zawsze musi wszystko sprawdzać? Dlaczego plagiatorzy mają się dobrze?
Na te i inne pytania odpowiada dzisiejszy odcinek.
Przy jego tworzeniu wykorzystałam fragment z:
Obraz rdaconnect z Pixabay
Mój kawałek podłogi:
#44 Książki świąteczne i literatura sezonowa - hit czy kit?
2023-10-08 22:14:02
A imię jego czterdzieści i cztery! W 44. odcinku usłyszycie o książkach świątecznych. Czy to pełnoprawna literatura? A może tzw. wyrób książkowy lub nawet książkopodobny? Jakie są zalety książek świątecznych, a jakie wady? I dlaczego, do diabła, wychodzą już w październiku?
Mój kawałek podłogi:
#43 Pułapka na pisarza chałturnika, czyli o sztucznej inteligencji i prawach autorskich
2023-09-20 23:02:15
Nie łudźmy się, książka napisana w całości przez AI to tylko kwestia czasu. Scenariusze już powstają, ba, zaistniał nawet strajk scenarzystów protestujących przeciwko takim praktykom. Po co płacić pisarzom? AI pracuje za darmo ;-)
Czy i komu grozi bezrobocie w królestwie słowa? Dlaczego pisarz korzystający z dobrodziejstw AI może się obawiać pozwu o naruszenie praw autorskich? I czym, do licha, jest ta cała sztuczna inteligencja? Jaki wpływ ma na pisarza, rynek książki i czytelnika?
Dodatkowo parę słów na temat książki "Głód" Knuta Hamsuna. Oj, oberwało się nobliście. Eeeee, zaraz... Nobliście?!
Uwaga! Nowe intro! A co! :-)
Przy tworzeniu odcinka korzystałam z następujących podcastów
"Prawo w firmie" Rzeczpospolita Audycje: https://open.spotify.com/episode/4Fsk8Q1dNp2j0p4kOeuDRS
Kultura Liberalna "Sztuczna inteligencja kontra prawnicy": https://open.spotify.com/episode/4bGvJtM4kcSCmnzTxqdbDl
"AI - Czy unijne regulacje nas obronią?" Więź https://open.spotify.com/episode/4jjo5DUeiy51uGm3Vq11pb?si=bc16fa1fe8d04528
Muzyczka od Breakz Studios z Pixabay.
Mój kawałek podłogi:
#42 [o książce] Porozmawiajmy o Ukrainie. Oksana Zabużko "Najdłuższa podróż"
2023-09-04 21:40:42
Po półtora roku trwania wojny w Ukrainie, kiedy już mamy jej dość, kiedy nam się przejadła, kiedy z telewizorni zniknęły krzyczące czerwone paski, a rosyjska agresja ustąpiła miejsca innym newsom, kiedy już myślimy, że się napomagaliśmy i chcemy mieć święty spokój, ta książka powinna być przeczytana. Przeczytana i przemyślana, bo jest się nad czym zastanawiać.
Dziś wisienka na torcie bez tortu: książka Oksany Zabużko, ukraińskiej pisarki o międzynarodowej sławie, warta jest tego, by powięcić jej więcej czasu.
Mój kawałek podłogi:
#41 Z pisania się nie utrzymasz, czyli krótkie i brutalne odarcie ze złudzeń
2023-08-17 20:27:40
Rzecz dotyczy zarobków pisarzy, wydawnictw, dystrybutorów, wydawania książki samemu i w wydawnictwie, czyli ogólnie tego, o czym wam już dwa razy mówiłam. Ponieważ nadal jeszcze jest spora ilość osób wierzących głęboko, że ich pierwsza książka, którą właśnie piszą, jest tą, na którą świat czekał od zarania dziejów, kariera czeka za progiem gotowa rzucić się w ramiona, a wydawcy zaliczają nirwanę na samą myśl o tym tytule, o który zresztą będą walczyć jak lwy, to wrócę do tego po raz kolejny. Nie chcem, ale muszem, jak mawiał klasyk. Jak nie dołączyć do bezimiennej masy pisarskiego planktonu? Jak nie stać się meteorem, który błyska na chwilę, by przepaść bez pamięci? O tym właśnie dzisiaj. Takie post scriptum do odcinka nr #8, #17 i #20.
W ramach wisienki na torcie trochę o książce"Droga" Cormaca McCarthy'ego.
W odcinku powołuję się na ten wątek: Profil Przemka Dębowskiego Obrazek: Andrew Khoroshavin z Pixabay Mój kawałek podłogi: malwinaferenz.pl facebook.com/ferenzmalwina instagram.com/malwinaferenz
#40 Dlaczego lubimy tych złych? O czarnych charakterach i bohaterach charyzmatycznych.
2023-08-07 23:44:41
Wieść gminna głosi, że czarny charakter skonstruować jest łatwiej, nieszczęście, dramat, tragizm i zło przyciągają większą uwagę. Sporo w tym prawdy. Dlaczego tak się dzieje? Co nas ciągnie do złego?
W dzisiejszym odcinku powiem Wam o tym, że to nie stricte do złego bohatera nas ciągnie, tylko do czegoś, czym może dysponować zarówno pozytywna, jak negatywna postać. Co to takiego? Ano posłuchajcie.
Zajrzyjcie też tutaj:
Klaudia Tyszkiewicz:
Dlaczego kochamy czarne charaktery? #babskiwieczor
https://www.instagram.com/clooudy/
O psychopatii merytorycznie:
Antyspołeczne zaburzenie osobowości - prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska
Autorka zdjęcia: Asia Witek https://www.instagram.com/postindustrialne.portrety/
Mój kawałek podłogi:
#39 [o książce] Niezły melanż u szatana. Słuchowisko "Mistrz i Małgorzata"
2023-07-31 23:27:17
Niektórzy mówią, że do powieści czytanych w przeszłości nie powinno się wracać, bo ponowna lektura może okazać się rozczarowaniem. Są jednak takie książki, które nie powinny być czytane zbyt wcześnie, a już na pewno nie jako lektury szkolne. Dziś o "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa. Było w liceum, po co więc sobie to zrobiłam i wróciłam do czegoś, wydawałoby się, poznanego na wszystkie strony? (Plus sprawdzian z treści, wiadomo).
Bułhakow czytany w wieku lat 47 (sic!) brzmi zupełnie inaczej niż czytany w wieku lat 18, a jeśli dołożymy formę słuchowiska, superprodukcji, to ho, ho! Ta interpretacja! Ta plejada najlepszych aktorów! Okazuje się, że mamy niezłą bibę u szatana ;)
Mój kawałek podłogi:
#38 Piekło zamarzło! Co dalej z pisarzami na Facebooku i Instagramie?
2023-07-18 22:38:46
Ziścił się czarny sen wszystkich budujących sobie popularność za pomocą serwisów społecznościowych - Meta wprowadza opłaty za posiadanie znaczka potwierdzającego weryfikację konta. I to wcale nie takie małe: 65 zł i 80 zł. Dla osób publicznych, twórców i wszystkich, którym zależy na popularności (bo to przekłada się na ich dochody) weryfikacja ma znaczenie, ale czy skuszą się na comiesięczny tak wysoki abonament? I za co w ogóle będzie się płacić? Co dostaje się w zamian? No i gdzie w tym wszystkim są pisarze?
Dodatkowo parę słów na temat poradnika (tak, tak, poradnika) dotyczącego wychowania nastolatków. Jest o czym rozmawiać, oj tak ;)
Sznurki do źródeł:
https://spidersweb.pl/2023/07/platny-facebook-instagram-meta-verified-nadchodzi.html
https://www.bn.org.pl/download/document/1650570549.pdf
Mój kawałek podłogi:
#37 [O książce] Nie ma ziemi obiecanej. Izaak Baszewis Singer "Ruda Kejla".
2023-07-08 21:23:35
Tak, tak, nowość w podcaście "Pisarski backstage"! Oprócz merytorycznych odcinków rozbierających na czynniki pierwsze wszystko, co wiąże się z pisarzem, pisarstwem i rynkiem wydawniczym pojawiać się będą przemyślenia na temat książek, które ostatnio - pardon maj frencz - zaliczyłam. To nie znaczy, że wszystko się zmieni, o nie.
Są jednak książki, którym należy się więcej niż trzy lub cztery minuty audycji. Zarówno te, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie, jak i te, których analizie warto poświęcić więcej czasu. "Ruda Kejla" zdecydowanie należy do tej pierwszej grupy.
Krótki odcinek, wpadajcie!
Mój kawałek podłogi: