Strefa Inwestorów

Inwestowanie, giełda i zarabianie, akcje, biznes, gospodarka, tansformacja energetyczna, internet? - jeśli interesują Cię te tematy, to jest to podcast dla Ciebie.


Odcinki od najnowszych:

Kapitał ma narodowość, zwłaszcza w mediach - Michał Brański | Procent Składany
2025-04-16 09:07:57

Kapitał ma narodowość – zwłaszcza w mediach. Ani Polacy, ani Czesi czy Słowacy nie chcą, aby zagraniczni inwestorzy i spółki kontrolowały ich opiniotwórcze media. O wpływie algorytmów, sztucznej inteligencji i big techów na internet, dynamicznym rozwoju turystyki, ostatnich transakcjach M&A oraz kluczowych decyzjach biznesowych Wirtualnej Polski rozmawiamy z Michałem Brańskim, CSO WP Holding. Ostatnie tygodnie przyniosły szereg spekulacji na temat możliwych zmian właścicielskich w TVN. Ostatecznie telewizja pozostanie w rękach Warner Bros., ale dyskusja o narodowości kapitału w gospodarce – szczególnie w sektorze medialnym – tylko się nasiliła. Równolegle na rynek medialny oddziałują inne siły, jak zmiany technologiczne związane ze sztuczną inteligencją i algorytmizacją, które coraz mocniej wpływają na to, co widzimy i słyszymy. O wpływie tych zmian na biznes Wirtualnej Polski, doświadczeniach w obszarze M&A, roli i perspektywach segmentu związanego z turystyką oraz trendach w e-commerce rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu Procent Składany z Michałem Brańskim – CSO, głównym akcjonariuszem i współzałożycielem WP Holding.  01:20 – Czym zajmuje się Michał Brański?  04:30 – Najważniejsze decyzje strategiczne w historii WP Holding  10:50 – Co współpraca z funduszem Private Equity dała Wirtualnej Polsce  13:30 – Co decyduje o tym, czy M&A kończy się sukcesem?  18:30 – Biznes turystyczny i jego znaczenie dla WP  25:40 – Kapitał ma narodowość na rynku medialnym  30:30 – Specyfika polskiego rynku medialnego  37:30 – Wpływ algorytmów na rynek medialny  45:00 – Siła Google’a i Facebooka na rynku medialnym  54:30 – Perspektywy łączenia telewizji i portali horyzontalnych  01:03:00 – Trendy na rynku technologicznym i geopolitycznym  01:07:30 – Przyszłość edukacji
Kapitał ma narodowość – zwłaszcza w mediach. Ani Polacy, ani Czesi czy Słowacy nie chcą, aby zagraniczni inwestorzy i spółki kontrolowały ich opiniotwórcze media. O wpływie algorytmów, sztucznej inteligencji i big techów na internet, dynamicznym rozwoju turystyki, ostatnich transakcjach M&A oraz kluczowych decyzjach biznesowych Wirtualnej Polski rozmawiamy z Michałem Brańskim, CSO WP Holding.


Ostatnie tygodnie przyniosły szereg spekulacji na temat możliwych zmian właścicielskich w TVN. Ostatecznie telewizja pozostanie w rękach Warner Bros., ale dyskusja o narodowości kapitału w gospodarce – szczególnie w sektorze medialnym – tylko się nasiliła. Równolegle na rynek medialny oddziałują inne siły, jak zmiany technologiczne związane ze sztuczną inteligencją i algorytmizacją, które coraz mocniej wpływają na to, co widzimy i słyszymy.

O wpływie tych zmian na biznes Wirtualnej Polski, doświadczeniach w obszarze M&A, roli i perspektywach segmentu związanego z turystyką oraz trendach w e-commerce rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu Procent Składany z Michałem Brańskim – CSO, głównym akcjonariuszem i współzałożycielem WP Holding. 




  • 01:20 – Czym zajmuje się Michał Brański? 
  • 04:30 – Najważniejsze decyzje strategiczne w historii WP Holding 
  • 10:50 – Co współpraca z funduszem Private Equity dała Wirtualnej Polsce 
  • 13:30 – Co decyduje o tym, czy M&A kończy się sukcesem? 
  • 18:30 – Biznes turystyczny i jego znaczenie dla WP 
  • 25:40 – Kapitał ma narodowość na rynku medialnym 
  • 30:30 – Specyfika polskiego rynku medialnego 
  • 37:30 – Wpływ algorytmów na rynek medialny 
  • 45:00 – Siła Google’a i Facebooka na rynku medialnym 
  • 54:30 – Perspektywy łączenia telewizji i portali horyzontalnych 
  • 01:03:00 – Trendy na rynku technologicznym i geopolitycznym 
  • 01:07:30 – Przyszłość edukacji

ZUS zbankrutuje i inne popularne bzdury ekonomiczne - Rafał Hirsch | Procent Składany
2025-04-06 18:24:07

„ZUS zbankrutuje”, „nasze wnuki będą musiały spłacać długi państwa” – to tylko dwie z wielu ekonomicznych bzdur, które regularnie pojawiają się w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w okresie wyborczym. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany Rafał Hirsch, doświadczony dziennikarz ekonomiczny, rozprawia się z najbardziej szkodliwymi mitami gospodarczymi. Od lat w społeczeństwie krążą uproszczone i błędne przekonania – że podatki powinny być zawsze niskie i proste, by gospodarka się rozwijała, albo że zasiłki są zbędne i zniechęcają do pracy. Tego rodzaju mity są obecne nie tylko w Polsce, ale też w USA, gdzie postacie takie jak Elon Musk czy Donald Trump obsesyjnie walczą z deficytem budżetowym i handlowym. Mimo że wiele z tych mitów zostało już dawno obalonych, wciąż są obecne w debacie publicznej. Dlaczego tak się dzieje i jak się przed nimi bronić – o tym rozmawiamy w najnowszym odcinku. W tym odcinku podcastu:     00:01:30 – Kim dzisiaj zawodowo jest Rafał Hirsch     00:04:30 – Praca w TVN CNBC i „Rynki dla Opornych”     00:09:15 – W jakim stanie są dzisiaj media gospodarcze?     00:15:30 – Dlaczego bzdury ekonomiczne wciąż funkcjonują?     00:19:30 – „ZUS zbankrutuje”     00:25:30 – „Dług Skarbu Państwa będą spłacać nasze wnuki”     00:32:00 – „Świadczenia socjalne zniechęcają do pracy”     00:36:00 – „Wysokie podatki obniżają wzrost gospodarczy”     00:42:00 – Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2026     00:49:00 – „Ceny nieruchomości mogą tylko rosnąć”     00:55:00 – Rola państwa w gospodarce
„ZUS zbankrutuje”, „nasze wnuki będą musiały spłacać długi państwa” – to tylko dwie z wielu ekonomicznych bzdur, które regularnie pojawiają się w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w okresie wyborczym. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany Rafał Hirsch, doświadczony dziennikarz ekonomiczny, rozprawia się z najbardziej szkodliwymi mitami gospodarczymi.


Od lat w społeczeństwie krążą uproszczone i błędne przekonania – że podatki powinny być zawsze niskie i proste, by gospodarka się rozwijała, albo że zasiłki są zbędne i zniechęcają do pracy. Tego rodzaju mity są obecne nie tylko w Polsce, ale też w USA, gdzie postacie takie jak Elon Musk czy Donald Trump obsesyjnie walczą z deficytem budżetowym i handlowym. Mimo że wiele z tych mitów zostało już dawno obalonych, wciąż są obecne w debacie publicznej. Dlaczego tak się dzieje i jak się przed nimi bronić – o tym rozmawiamy w najnowszym odcinku.
W tym odcinku podcastu:


    00:01:30 – Kim dzisiaj zawodowo jest Rafał Hirsch
    00:04:30 – Praca w TVN CNBC i „Rynki dla Opornych”
    00:09:15 – W jakim stanie są dzisiaj media gospodarcze?
    00:15:30 – Dlaczego bzdury ekonomiczne wciąż funkcjonują?
    00:19:30 – „ZUS zbankrutuje”
    00:25:30 – „Dług Skarbu Państwa będą spłacać nasze wnuki”
    00:32:00 – „Świadczenia socjalne zniechęcają do pracy”
    00:36:00 – „Wysokie podatki obniżają wzrost gospodarczy”
    00:42:00 – Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2026
    00:49:00 – „Ceny nieruchomości mogą tylko rosnąć”
    00:55:00 – Rola państwa w gospodarce

Węgry w kryzysie. Współpraca z Rosją i Chinami przynosi za mało korzyści – Andrzej Sadecki | Procent Składany
2025-03-23 18:58:25

Węgry ogarnia coraz większy kryzys. Tamtejsza gospodarka wpadła w techniczną recesję, a premier rządu, Wiktor Orban, ogłosił sztywne ceny na niektóre produkty. To konsekwencje najnowszych danych, które potwierdzają, że inflacja znów rośnie. O sytuacji, w jakiej znalazła się węgierska gospodarka, oraz o tym, dlaczego kraj ten podąża na wschód, w najnowszym odcinku podcastu opowiada Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Wysoka inflacja i zadłużenie, niski wzrost gospodarczy oraz osłabienie forinta – tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się z gospodarką Węgier. Kraj nad Balatonem konsekwentnie zbliża się do Rosji i Chin, mimo że pod względem gospodarczym nie przynosi to znaczących korzyści. Z drugiej strony Węgry, rządzone przez Wiktora Orbana, mają zamrożone dziesiątki miliardów euro funduszy unijnych. O przemianie poglądów premiera Węgier, jego zwrocie ku wschodowi, o tym, czy z tej ścieżki można jeszcze zawrócić, a także o nadchodzących wyborach parlamentarnych, które po raz pierwszy od objęcia władzy Fidesz może przegrać, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany. Gościem jest Andrzej Sadecki, kierownik zespołu środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, ekspert ds. Węgier. W tym podcaście: 01:15 – Dlaczego Węgry skierowały się ku wschodowi 03:30 – Ewolucja poglądów Wiktora Orbana 08:45 – Sytuacja gospodarcza Węgier 12:25 – Wzrost gospodarczy Węgier hamuje 15:20 – Sztywne ceny i walka z inflacją 19:20 – Blokada funduszy europejskich dla Węgier 24:00 – Niezależne media na Węgrzech 29:00 – Współpraca Węgier z Rosją 34:30 – Inwestycje Chin nad Balatonem 36:40 – Wiktor Orban i Donald Trump 42:00 – Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2026 roku 45:00 – Czy Węgry mogą opuścić Unię Europejską?
Węgry ogarnia coraz większy kryzys. Tamtejsza gospodarka wpadła w techniczną recesję, a premier rządu, Wiktor Orban, ogłosił sztywne ceny na niektóre produkty. To konsekwencje najnowszych danych, które potwierdzają, że inflacja znów rośnie. O sytuacji, w jakiej znalazła się węgierska gospodarka, oraz o tym, dlaczego kraj ten podąża na wschód, w najnowszym odcinku podcastu opowiada Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wysoka inflacja i zadłużenie, niski wzrost gospodarczy oraz osłabienie forinta – tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się z gospodarką Węgier. Kraj nad Balatonem konsekwentnie zbliża się do Rosji i Chin, mimo że pod względem gospodarczym nie przynosi to znaczących korzyści. Z drugiej strony Węgry, rządzone przez Wiktora Orbana, mają zamrożone dziesiątki miliardów euro funduszy unijnych. O przemianie poglądów premiera Węgier, jego zwrocie ku wschodowi, o tym, czy z tej ścieżki można jeszcze zawrócić, a także o nadchodzących wyborach parlamentarnych, które po raz pierwszy od objęcia władzy Fidesz może przegrać, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany. Gościem jest Andrzej Sadecki, kierownik zespołu środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, ekspert ds. Węgier.

W tym podcaście:


01:15 – Dlaczego Węgry skierowały się ku wschodowi
03:30 – Ewolucja poglądów Wiktora Orbana
08:45 – Sytuacja gospodarcza Węgier
12:25 – Wzrost gospodarczy Węgier hamuje
15:20 – Sztywne ceny i walka z inflacją
19:20 – Blokada funduszy europejskich dla Węgier
24:00 – Niezależne media na Węgrzech
29:00 – Współpraca Węgier z Rosją
34:30 – Inwestycje Chin nad Balatonem
36:40 – Wiktor Orban i Donald Trump
42:00 – Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2026 roku
45:00 – Czy Węgry mogą opuścić Unię Europejską?

Odbieramy od klientów nadmiarowe ciepło i płacimy 80% ceny systemowej – Veolia Energia Warszawa | Zielony Wymiar
2025-03-20 17:38:02

Węzeł Hybrydowy “Prosument Ciepła” to innowacyjna usługa oferowana przez Veolię na terenie Warszawy. Operator systemu ciepła w stolicy umożliwia za jej pośrednictwem odbiór nadmiarowego ciepła. Wstępnie Veolia zamierza skierować swoją ofertę do biurowców, serwerowni, a także placówek oświatowych i kościołów. Z usługi na terenie Warszawy będzie mógł skorzystać każdy podmiot podłączony do infrastruktury przesyłowej. Instytucja prosumenta związanego z odbiorem energii z OZE jest doskonale znana wszystkim na rynku energii. Veolia Energia Warszawa, na terenie Miasta Stołecznego Warszawy, wdraża innowacyjną usługę węzeł hybrydowy prosument ciepła. Jest to podobnie jak w przypadku prosumenta w OZE odbiór nadwyżek energii od klienta, ale w postaci ciepła, a nie energii elektrycznej. Spółka gwarantuje wszystkim którzy z nią podpiszą umowę odbiór nadwyżek ciepła w stałej cenie 80% stawki systemowej. Rozwiązanie może odbierać nadwyżkę energii z pomp ciepła zwłaszcza w miesiącach letnich gdy nie jest ono zużywane i w ten sposób poprawiać efektywność energetyczną przedsiębiorstwa i redukować ślad węglowy.  Obecnie Veolia Energia Warszawa koncentruje swoje działania na dużych podmiotach, takich jak przedsiębiorstwa, biurowce, placówki publiczne czy kościoły. Jednak z tej usługi może skorzystać każdy podmiot, który produkuje nadmiarowe ciepło – zamiast wypuszczać je w powietrze, może je oddawać do systemu ciepłowniczego. Warszawa jest pierwszym miastem na świecie, w którym wdrażany jest tak innowacyjny program. Obecnie trwają prace nad możliwością odbioru ciepła m.in. z Metra Warszawskiego oraz serwerowni. O tym, jak ten model działa w praktyce, rozmawialiśmy z Wojciech Kuc Kierownik Projektu ds. Komercjalizacji, oraz Maciej Dąbrowski Kierownik Wydziału Rozwoju i Transformacji Energetycznej Veolia Energia Warszawa. 00:03:00 Sieć ciepłownicza Warszawy a redukcja emisji CO2 00:04:30 Czym jest węzeł hybrydowy ciepła i jak pozwala odbierać ciepło od klienta 00:08:00 "Prosument ciepła" – odbiór nadmiarowego ciepła od klienta 00:09:15 Jak będzie się rozwijać usługa prosumenta ciepła 00:12:00 Regulacja i zmiany prawne w ciepłownictwie 00:13:30 Węzeł hybrydowy a skuteczność odbioru ciepła z OZE 00:17:00 Węzeł hybrydowy w kontekście raportowania ESG i obniżania śladu węglowego budynku 00:20:00 Korzyści z bycia "prosumentem ciepła" 00:21:30 Pozyskiwanie ciepła z warszawskiego metra i serwerowni 00:22:30 Transformacja ciepłownictwa 00:27:30 Obniżanie śladu węglowego miasta 00:33:30 Największe korzyści z węzła hybrydowego 00:36:30 Korzyści dla deweloperów z bycia "prosumentem ciepła" 00:42:00 Kolejne rozwiązania optymalizujące ciepłownictwa Materiał przygotowany przy współpracy z Veolią
Węzeł Hybrydowy “Prosument Ciepła” to innowacyjna usługa oferowana przez Veolię na terenie Warszawy. Operator systemu ciepła w stolicy umożliwia za jej pośrednictwem odbiór nadmiarowego ciepła. Wstępnie Veolia zamierza skierować swoją ofertę do biurowców, serwerowni, a także placówek oświatowych i kościołów. Z usługi na terenie Warszawy będzie mógł skorzystać każdy podmiot podłączony do infrastruktury przesyłowej.

Instytucja prosumenta związanego z odbiorem energii z OZE jest doskonale znana wszystkim na rynku energii. Veolia Energia Warszawa, na terenie Miasta Stołecznego Warszawy, wdraża innowacyjną usługę węzeł hybrydowy prosument ciepła. Jest to podobnie jak w przypadku prosumenta w OZE odbiór nadwyżek energii od klienta, ale w postaci ciepła, a nie energii elektrycznej. Spółka gwarantuje wszystkim którzy z nią podpiszą umowę odbiór nadwyżek ciepła w stałej cenie 80% stawki systemowej. Rozwiązanie może odbierać nadwyżkę energii z pomp ciepła zwłaszcza w miesiącach letnich gdy nie jest ono zużywane i w ten sposób poprawiać efektywność energetyczną przedsiębiorstwa i redukować ślad węglowy. 

Obecnie Veolia Energia Warszawa koncentruje swoje działania na dużych podmiotach, takich jak przedsiębiorstwa, biurowce, placówki publiczne czy kościoły. Jednak z tej usługi może skorzystać każdy podmiot, który produkuje nadmiarowe ciepło – zamiast wypuszczać je w powietrze, może je oddawać do systemu ciepłowniczego. Warszawa jest pierwszym miastem na świecie, w którym wdrażany jest tak innowacyjny program. Obecnie trwają prace nad możliwością odbioru ciepła m.in. z Metra Warszawskiego oraz serwerowni. O tym, jak ten model działa w praktyce, rozmawialiśmy z Wojciech Kuc Kierownik Projektu ds. Komercjalizacji, oraz Maciej Dąbrowski Kierownik Wydziału Rozwoju i Transformacji Energetycznej Veolia Energia Warszawa.
  • 00:03:00 Sieć ciepłownicza Warszawy a redukcja emisji CO2
  • 00:04:30 Czym jest węzeł hybrydowy ciepła i jak pozwala odbierać ciepło od klienta
  • 00:08:00 "Prosument ciepła" – odbiór nadmiarowego ciepła od klienta
  • 00:09:15 Jak będzie się rozwijać usługa prosumenta ciepła
  • 00:12:00 Regulacja i zmiany prawne w ciepłownictwie
  • 00:13:30 Węzeł hybrydowy a skuteczność odbioru ciepła z OZE
  • 00:17:00 Węzeł hybrydowy w kontekście raportowania ESG i obniżania śladu węglowego budynku
  • 00:20:00 Korzyści z bycia "prosumentem ciepła"
  • 00:21:30 Pozyskiwanie ciepła z warszawskiego metra i serwerowni
  • 00:22:30 Transformacja ciepłownictwa
  • 00:27:30 Obniżanie śladu węglowego miasta
  • 00:33:30 Największe korzyści z węzła hybrydowego
  • 00:36:30 Korzyści dla deweloperów z bycia "prosumentem ciepła"
  • 00:42:00 Kolejne rozwiązania optymalizujące ciepłownictwa

    Materiał przygotowany przy współpracy z Veolią

Złoto przynosi wyższe stopy zwrotu niż obligacje i jest niezależne od polityki - Artur Soboń NBP
2025-03-16 19:08:31

Aktywa rezerwowe Polski zgromadzone w NBP osiągnęły na koniec stycznia 2025 roku wartość 914 mld zł. Coraz większy udział w nich ma złoto, które docelowo powinno stanowić 20% tych aktywów – mówi Artur Soboń, członek zarządu NBP. O roli tych środków oraz o tym, jak zarządza nimi Narodowy Bank Polski, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu. Polska posiada obecnie ponad 450 ton złota i pod względem wielkości zasobów zajmuje 7. miejsce w Unii Europejskiej oraz około 13. miejsce na świecie. Konsekwentnie odbudowujemy rezerwy tego kruszcu z poziomu około 25 ton, jaki mieliśmy sto lat temu. Skąd decyzja o tak dużym zaangażowaniu w złoto i z czego wynika cel, aby stanowiło ono 20% wszystkich naszych aktywów? O tym opowiedział nam członek zarządu NBP. Jaką rolę w naszej gospodarce pełnią te rezerwy, w jaki sposób powstają, co – oprócz złota, walut i obligacji – może wchodzić w ich skład? To wszystko omawiamy w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany. Agenda odcinka: 01:30 Po co Polsce aktywa rezerwowe NBP? 04:40 Coraz większa rola złota w aktywach rezerwowych 08:00 Docelowy poziom rezerw walutowych w Polsce 14:00 Wpływ rezerw walutowych na wyniki NBP 21:30 Korzyści z posiadania własnej waluty 26:00 Czy kryptowaluty staną się częścią rezerw NBP? 27:20 Aktywa rezerwowe a niezależność Narodowego Banku Polskiego
Aktywa rezerwowe Polski zgromadzone w NBP osiągnęły na koniec stycznia 2025 roku wartość 914 mld zł. Coraz większy udział w nich ma złoto, które docelowo powinno stanowić 20% tych aktywów – mówi Artur Soboń, członek zarządu NBP. O roli tych środków oraz o tym, jak zarządza nimi Narodowy Bank Polski, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu.

Polska posiada obecnie ponad 450 ton złota i pod względem wielkości zasobów zajmuje 7. miejsce w Unii Europejskiej oraz około 13. miejsce na świecie. Konsekwentnie odbudowujemy rezerwy tego kruszcu z poziomu około 25 ton, jaki mieliśmy sto lat temu. Skąd decyzja o tak dużym zaangażowaniu w złoto i z czego wynika cel, aby stanowiło ono 20% wszystkich naszych aktywów? O tym opowiedział nam członek zarządu NBP. Jaką rolę w naszej gospodarce pełnią te rezerwy, w jaki sposób powstają, co – oprócz złota, walut i obligacji – może wchodzić w ich skład? To wszystko omawiamy w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany.

Agenda odcinka:


01:30 Po co Polsce aktywa rezerwowe NBP?
04:40 Coraz większa rola złota w aktywach rezerwowych
08:00 Docelowy poziom rezerw walutowych w Polsce
14:00 Wpływ rezerw walutowych na wyniki NBP
21:30 Korzyści z posiadania własnej waluty
26:00 Czy kryptowaluty staną się częścią rezerw NBP?
27:20 Aktywa rezerwowe a niezależność Narodowego Banku Polskiego

Podatek dla inwestorów giełdowych jest obecnie niesprawiedliwy – Mirosław Kachniewski | Procent Składany
2025-03-02 19:02:00

Podatek od zysków kapitałowych w obecnym kształcie jest dla inwestorów giełdowych niesprawiedliwy i wymaga zdecydowanej reformy, a nie jedynie kosmetycznych zmian. Polski rynek kapitałowy potrzebuje prawdziwych IPO spółek, które faktycznie pozyskują na nim kapitał, a nie jedynie debiutów głównych akcjonariuszy na giełdzie – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, SEG, w najnowszym odcinku Procent Składany. Moda na deregulację zawitała również do Polski, a szczególnie na rynku kapitałowym warto byłoby wykorzystać ten pozytywny trend do przeprowadzenia niezbędnych zmian. Co zatem zrobić, aby na polskiej giełdzie debiutowało więcej spółek, które faktycznie pozyskują na GPW kapitał na rozwój? Dlaczego IPO takich spółek jak Żabka czy Diagnostyka nie pobudzi naszego rynku kapitałowego? Czemu zapowiadane zmiany w podatku od zysków kapitałowych są niewystarczające, aby realnie odczuli je inwestorzy, skoro w niektórych przypadkach wciąż będą musieli płacić podatek pomimo poniesienia rzeczywistych strat na rynku? O deregulacji, która powinna iść naprzód, a nie wstecz, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu z dr. Mirosławem Kachniewskim, prezesem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.     00:01:24 – Deregulacja pomysłem na wzrost     00:03:25 – Reforma podatku od zysków kapitałowych     00:07:00 – Rafał Brzoska na czele zespołu ds. deregulacji     00:14:40 – Dlaczego na GPW jest tak mało IPO     00:21:30 – Konsolidacja na rynku kapitałowym a konsekwencje dla giełdy     00:01:24 – Deregulacja pomysłem na wzrost     00:03:25 – Reforma podatku od zysków kapitałowych     00:07:00 – Rafał Brzoska na czele zespołu ds. deregulacji     00:14:40 – Dlaczego na GPW jest tak mało IPO     00:21:30 – Konsolidacja na rynku kapitałowym a konsekwencje dla giełdy     00:30:00 – Polska giełda potrzebuje prawdziwych debiutów     00:35:00 – Co zrobić, aby GPW była alternatywą dla Private Equity
Podatek od zysków kapitałowych w obecnym kształcie jest dla inwestorów giełdowych niesprawiedliwy i wymaga zdecydowanej reformy, a nie jedynie kosmetycznych zmian. Polski rynek kapitałowy potrzebuje prawdziwych IPO spółek, które faktycznie pozyskują na nim kapitał, a nie jedynie debiutów głównych akcjonariuszy na giełdzie – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, SEG, w najnowszym odcinku Procent Składany.

Moda na deregulację zawitała również do Polski, a szczególnie na rynku kapitałowym warto byłoby wykorzystać ten pozytywny trend do przeprowadzenia niezbędnych zmian. Co zatem zrobić, aby na polskiej giełdzie debiutowało więcej spółek, które faktycznie pozyskują na GPW kapitał na rozwój? Dlaczego IPO takich spółek jak Żabka czy Diagnostyka nie pobudzi naszego rynku kapitałowego? Czemu zapowiadane zmiany w podatku od zysków kapitałowych są niewystarczające, aby realnie odczuli je inwestorzy, skoro w niektórych przypadkach wciąż będą musieli płacić podatek pomimo poniesienia rzeczywistych strat na rynku?

O deregulacji, która powinna iść naprzód, a nie wstecz, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu z dr. Mirosławem Kachniewskim, prezesem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

    00:01:24 – Deregulacja pomysłem na wzrost
    00:03:25 – Reforma podatku od zysków kapitałowych
    00:07:00 – Rafał Brzoska na czele zespołu ds. deregulacji
    00:14:40 – Dlaczego na GPW jest tak mało IPO
    00:21:30 – Konsolidacja na rynku kapitałowym a konsekwencje dla giełdy
    00:01:24 – Deregulacja pomysłem na wzrost
    00:03:25 – Reforma podatku od zysków kapitałowych
    00:07:00 – Rafał Brzoska na czele zespołu ds. deregulacji
    00:14:40 – Dlaczego na GPW jest tak mało IPO
    00:21:30 – Konsolidacja na rynku kapitałowym a konsekwencje dla giełdy
    00:30:00 – Polska giełda potrzebuje prawdziwych debiutów
    00:35:00 – Co zrobić, aby GPW była alternatywą dla Private Equity

Czego się boją rosyjskie elity i w jakim stanie jest gospodarka Rosji - Michał Sadłowski
2025-02-24 16:23:55

Mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny w Ukrainie i wygląda na to, że perspektywa jej zakończenia nigdy nie była tak bliska jak obecnie. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza i nastroje w Rosji oraz jakie są możliwe scenariusze dalszego rozwoju wydarzeń, rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim, ekspertem ds. Rosji. Indeks WIG-Ukraina od początku roku wzrósł o 78%, indeks giełdowy w Rosji RTS o 31%, a polski indeks WIG zyskał na wartości 17%. Inwestorzy przewidują, że wojna za naszą wschodnią granicą wkrótce się zakończy. Dlatego w najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim o tym, jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza w Rosji, czego obawiają się moskiewskie elity i jak oceniają obecną sytuację z ich perspektywy. Czy możliwe jest, że traktat pokojowy nigdy nie zostanie podpisany? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Procent Składany.
Mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny w Ukrainie i wygląda na to, że perspektywa jej zakończenia nigdy nie była tak bliska jak obecnie. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza i nastroje w Rosji oraz jakie są możliwe scenariusze dalszego rozwoju wydarzeń, rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim, ekspertem ds. Rosji. Indeks WIG-Ukraina od początku roku wzrósł o 78%, indeks giełdowy w Rosji RTS o 31%, a polski indeks WIG zyskał na wartości 17%. Inwestorzy przewidują, że wojna za naszą wschodnią granicą wkrótce się zakończy. Dlatego w najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim o tym, jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza w Rosji, czego obawiają się moskiewskie elity i jak oceniają obecną sytuację z ich perspektywy. Czy możliwe jest, że traktat pokojowy nigdy nie zostanie podpisany? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Procent Składany.

Czego się boją rosyjskie elity i w jakim stanie jest gospodarka Rosji - Michał Sadłowski | Procent Składany
2025-02-23 18:47:55

Mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny w Ukrainie i wygląda na to, że perspektywa jej zakończenia nigdy nie była tak bliska jak obecnie. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza i nastroje w Rosji oraz jakie są możliwe scenariusze dalszego rozwoju wydarzeń, rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim, ekspertem ds. Rosji. Indeks WIG-Ukraina od początku roku wzrósł o 78%, indeks giełdowy w Rosji RTS o 31%, a polski indeks WIG zyskał na wartości 17%. Inwestorzy przewidują, że wojna za naszą wschodnią granicą wkrótce się zakończy. Dlatego w najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim o tym, jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza w Rosji, czego obawiają się moskiewskie elity i jak oceniają obecną sytuację z ich perspektywy. Czy możliwe jest, że traktat pokojowy nigdy nie zostanie podpisany?     00:01:05 – Trzy lata wojny w Ukrainie     00:04:20 – Jak się dzisiaj żyje przeciętnemu Rosjaninowi?     00:07:00 – Specyfika gospodarki i prowadzenia biznesu w Rosji     00:10:15 – Największe wyzwania, z jakimi mierzy się obecnie Rosja     00:14:00 – Aktualny handel międzynarodowy w Rosji     00:17:30 – Gospodarka w trybie wojennym     00:24:00 – Sankcje na Rosję a sektor technologiczny     00:30:00 – Prezydent Donald Trump – prezent dla Putina?     00:35:00 – Kiedy skończy się wojna?     00:42:00 – Zakończenie wojny w Ukrainie a początek starcia USA–Chiny?     00:46:00 – Co powinna robić Europa?     00:51:00 – Czy Europa powróci do biznesu z Rosją?     00:56:30 – Jakie sankcje utrzymają się po zakończeniu wojny?     00:57:30 – Jak wyjaśnić euforię, jaka zapanowała na polskim rynku?
Mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny w Ukrainie i wygląda na to, że perspektywa jej zakończenia nigdy nie była tak bliska jak obecnie. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza i nastroje w Rosji oraz jakie są możliwe scenariusze dalszego rozwoju wydarzeń, rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim, ekspertem ds. Rosji.

Indeks WIG-Ukraina od początku roku wzrósł o 78%, indeks giełdowy w Rosji RTS o 31%, a polski indeks WIG zyskał na wartości 17%. Inwestorzy przewidują, że wojna za naszą wschodnią granicą wkrótce się zakończy. Dlatego w najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z dr. Michałem Sadłowskim o tym, jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza w Rosji, czego obawiają się moskiewskie elity i jak oceniają obecną sytuację z ich perspektywy. Czy możliwe jest, że traktat pokojowy nigdy nie zostanie podpisany?

    00:01:05 – Trzy lata wojny w Ukrainie
    00:04:20 – Jak się dzisiaj żyje przeciętnemu Rosjaninowi?
    00:07:00 – Specyfika gospodarki i prowadzenia biznesu w Rosji
    00:10:15 – Największe wyzwania, z jakimi mierzy się obecnie Rosja
    00:14:00 – Aktualny handel międzynarodowy w Rosji
    00:17:30 – Gospodarka w trybie wojennym
    00:24:00 – Sankcje na Rosję a sektor technologiczny
    00:30:00 – Prezydent Donald Trump – prezent dla Putina?
    00:35:00 – Kiedy skończy się wojna?
    00:42:00 – Zakończenie wojny w Ukrainie a początek starcia USA–Chiny?
    00:46:00 – Co powinna robić Europa?
    00:51:00 – Czy Europa powróci do biznesu z Rosją?
    00:56:30 – Jakie sankcje utrzymają się po zakończeniu wojny?
    00:57:30 – Jak wyjaśnić euforię, jaka zapanowała na polskim rynku?

Nowa administracja USA będzie sprzyjała Wall Street - Hubert Stojanowski | W pogoni za Wall Street
2025-02-09 17:40:32

Czy Polska powinna przyjąć euro? Jakie byłyby konsekwencje dla gospodarki, przedsiębiorców i rynków finansowych? W najnowszym podcaście rozmawiam z Hubertem Stojanowskim, dyrektorem ds. inwestycji klientów z Xeliona o kluczowych dylematach związanych z ewentualnym wejściem do strefy euro. Dyskutujemy o korzyściach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą wspólna waluta, analizujemy doświadczenia innych krajów regionu oraz zastanawiamy się, czy obecny stan polskiej gospodarki sprzyja tej zmianie. Nie zabraknie też rozmowy o tym, jakie bariery – zarówno polityczne, jak i społeczne – mogą opóźnić decyzję o wejściu do strefy euro.
Czy Polska powinna przyjąć euro? Jakie byłyby konsekwencje dla gospodarki, przedsiębiorców i rynków finansowych? W najnowszym podcaście rozmawiam z Hubertem Stojanowskim, dyrektorem ds. inwestycji klientów z Xeliona o kluczowych dylematach związanych z ewentualnym wejściem do strefy euro. Dyskutujemy o korzyściach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą wspólna waluta, analizujemy doświadczenia innych krajów regionu oraz zastanawiamy się, czy obecny stan polskiej gospodarki sprzyja tej zmianie. Nie zabraknie też rozmowy o tym, jakie bariery – zarówno polityczne, jak i społeczne – mogą opóźnić decyzję o wejściu do strefy euro.


Nowa polityka USA: wpływ na rynki finansowe i światową gospodarkę - Tomasz Wyłuda | Procent Składany
2025-01-26 19:05:43

Nowy prezydent USA w ekspresowym tempie wdraża zmiany, które wywracają dotychczasowy kurs polityczny i gospodarczy. Donald Trump podpisał już setki rozporządzeń, które mogą zrewolucjonizować sytuację zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany analizujemy te zmiany i ich potencjalny wpływ na światowe rynki finansowe oraz gospodarkę. Gośćmi odcinka są Szymon Machalica, redaktor prowadzący Strefy Global Market, oraz Tomasz Wyłuda, prezes Everest Dom Maklerski. Rozmawiamy o kwestiach takich jak notowania dolara, wzrost gospodarczy, inflacja, czy wpływ amerykańskiej polityki na polską giełdę. Omawiamy także kluczowe decyzje polityczne – od zapoczątkowanych deportacji i odblokowania TikToka po możliwą masową produkcję i eksport ropy oraz gazu.Zapraszamy do odsłuchania odcinka! Sprawdź, jak nowa polityka gospodarcza USA może wpłynąć na światową gospodarkę i rynki finansowe. 00:03:40 Samochody elektryczne i zielone inwestycje 00:09:30 Doświadczenia inwestycyjne Tomasza Wyłudy 00:11:20 Inflacja 00:23:00 Obniżenie deficytu i podatków oraz ożywienie gospodarcze 00:30:00 Dominacja amerykańskiego rynku akcji 00:36:00 Dolar amerykański 00:47:00 Obligacje i rynek długu 00:50:00 Konfrontacja z Chinami 00:55:00 Kryptowaluty 00:60:00 Wojna w Ukrainie
Nowy prezydent USA w ekspresowym tempie wdraża zmiany, które wywracają dotychczasowy kurs polityczny i gospodarczy. Donald Trump podpisał już setki rozporządzeń, które mogą zrewolucjonizować sytuację zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany analizujemy te zmiany i ich potencjalny wpływ na światowe rynki finansowe oraz gospodarkę.


Gośćmi odcinka są Szymon Machalica, redaktor prowadzący Strefy Global Market, oraz Tomasz Wyłuda, prezes Everest Dom Maklerski. Rozmawiamy o kwestiach takich jak notowania dolara, wzrost gospodarczy, inflacja, czy wpływ amerykańskiej polityki na polską giełdę. Omawiamy także kluczowe decyzje polityczne – od zapoczątkowanych deportacji i odblokowania TikToka po możliwą masową produkcję i eksport ropy oraz gazu.Zapraszamy do odsłuchania odcinka! Sprawdź, jak nowa polityka gospodarcza USA może wpłynąć na światową gospodarkę i rynki finansowe.






  • 00:03:40 Samochody elektryczne i zielone inwestycje
  • 00:09:30 Doświadczenia inwestycyjne Tomasza Wyłudy
  • 00:11:20 Inflacja
  • 00:23:00 Obniżenie deficytu i podatków oraz ożywienie gospodarcze
  • 00:30:00 Dominacja amerykańskiego rynku akcji
  • 00:36:00 Dolar amerykański
  • 00:47:00 Obligacje i rynek długu
  • 00:50:00 Konfrontacja z Chinami
  • 00:55:00 Kryptowaluty
  • 00:60:00 Wojna w Ukrainie

Informacja dotycząca prawa autorskich: Wszelka prezentowana tu zawartość podkastu jest własnością jego autora

Wyszukiwanie

Kategorie